Press "Enter" to skip to content

Сценарист серіалу “Слуга народу” Костюк: “Зеленський казав, що ніколи у житті не стане класичним політиком”

Минулого року Юрій Костюк займався звичайною щоденною рутиною – писав сценарії до серіалів та кінофільмів студії “Квартал 95”.

Разом з групою інших “кварталівських” сценаристів він придумував образи героїв, сюжетні колізії і перипетії до серіалу “Слуга народу“, завдяки якому Володимира Зеленського і почали сприймати як потенційного політичного гравця.

Під час виборчої кампанії Костюк готував сценарії уже для реального життя – він входив у креативну групу штабу Зеленського, пропонував власні варіанти відеороликів та білбордів.

“Юрка – мій колега, мій товариш”, – з теплом в голосі говорив Зеленський про свого креативника в інтерв’ю УП, пише Політик

Після другого туру виборів ми зустрілися з Костюком в рамках відеопроекту “Чітко інтерв’ю“, який незабаром вийде на Youtube каналі “Української правди”.

Розмову записували на задньому дворі виборчого штабу Зеленського, що розташований в елітному районі на Печерську.

Це люксовий триповерховий маєток, який знадвору чимось нагадує будинок прем’єр-міністра Великої Британії на Даунінґ-стріт.

Зсередини – це офіс відкритого типу зі скляними дверима і перегородками, наче у банку.

Подвір’я виборчого штабу Зеленського симпатичне і скромне водночас – акуратно підстрижений газон, навколо – ялинки, які закривають вид від сусідніх будинків.

Весь час, доки ми розмовляємо, за парканом лунає шум від будівництва та дітей, які граються десь поруч.

У ході годинної бесіди Костюк спокійно і врівноважено розповідає про перебіг виборчої гонки, згадує, як Трамп дзвонив до Зеленського, пояснює, як керівник “95 кварталу” йшов у політику, та визнає, що Адміністрацію президента, швидше за все, перенести не вдасться.

 

– Чим ви займалися у штабі Володимира Зеленського?

– Якщо говорити про мою роль – це креатив, медіа, тобто усе, де потрібна фантазія. Наприклад, це створення роликів “Слуги народу”, які виконували роль і промотування серіалу, і кампанії водночас, інші рекламні ролики, якісь білборди. У цілому, чим міг допомагати – допомагав.

– Давайте говорити хронологічно. Коли Володимир оголосив “95-му кварталу”, що йде в президенти? Як це відбувалося?

– Була розмова, коли ми зібралися тісним колом людей, яким Володимир довіряє, де він сказав, що має такі думки.

– Тісне коло – це хто?

– Це люди з “Кварталу”, наприклад, Іван Баканов, Сергій Трофімов (виконавчий продюсер “Кварталу”), Михайло Валєєв (креативний продюсер “Кварталу”), брати Шефіри (співвласники студії “Квартал 95”). Це дуже відповідальне рішення, тому Володимир не казав, що йде в президенти. Він говорив, що думає про це, і запитував, чи не пора нам піти в політику і спробувати щось зробити для країни.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українське МЗС вимагає від Росії скасувати усі протиправні рішення щодо паспортизації громадян України

Ця розмова відбулася в квітні минулого року. Після цього у нас була така собі “розвідка”: ми зустрічалися з різними політологами, політконсультантами, слухали їхні думки.

99% з них казали, що це все неможливо, що “ваша аудиторія в основному – молодь, яка не приходить на вибори; якщо у вас немає принаймні 50 мільйонів доларів на кампанію – можете про це не думати; це все сітки, структури”…

Це насправді зіграло позитивну роль – чим більше нам не вірять, тим більше хочеться довести, що ми можемо. Це принцип “Кварталу”, який працює ще з часів КВН.

– Тобто уже в квітні минулого року Зеленський почав говорити про можливий похід у політику?

– Він сказав, що думає, і що в нього є ідея, якою має бути кампанія. Володя хотів, аби все виглядало нестандартно, щоб була інша комунікація, і говорив, що не стане політиком у класичному сенсі цього слова…

Політконсультанти нам розповідали, що потрібно зробити перехід образу від актора і шоумена до лідера громадської думки, і лише після того – до політика. Це не був наш шлях. Володимир казав: “Я класичним політиком не стану ніколи в житті”.

Ми зразу говорили, що не хочемо показувати, що Володимир є якимось великим спеціалістом у всіх сферах і зараз за два місяці підготується й на інтерв’ю розкладе все по поличках з відсотками, графіками і діаграмами.

Найголовніша наша історія полягала у збереженні органічності. Найголовніша теза кампанії – як стати президентом і залишитися людиною.

– Як зібралося найближче коло Володимира Олександровича, яке впливало на його рішення під час кампанії? Хто взагалі ці люди, адже ви теж входите у це коло?

– По-перше, всі рішення приймає сам Володимир. Люди, які знаходяться поряд, можуть допомогти порадами або своїми думками, які він чує, але впливати на прийняття рішень досить складно.

Люди, які знаходяться поруч – це вже згадані брати Шефіри, Іван Баканов, Сергій Трофімов, Михайло Валєєв, Ірина Побєдоносцева (директорка з розвитку студії “Квартал 95”), Марія Левченко, яка є його асистентом.

Це люди, які були на початку. Вже потім приєднався Діма Разумков. Руслан Стефанчук, до речі, теж був із самого початку – вони з Володимиром знайомі ще з часів КВН. Стефанчук свого часу був автором команди “Три толстяка”.

Отак по-трошки ця компанія формувалася й збиралася, і вона продовжує формуватися зараз.

– Ви не назвали Андрія Богдана, якого в розслідуваннях вже показали “Радіо Свобода“, “Bihus” та інші.

– Андрій Богдан – це товариш Володимира, це юрист…

– Клієнтами якого свого часу були, наприклад, Геннадій Корбан та Ігор Коломойський.

– Ми ж не говоримо про його юридичну кар’єру. З точки зору його участі в кампанії – найголовніша цінність Андрія те, що він знає, як працює система, знає дуже багато нюансів, яких ми не знаємо.

Коли в тебе є бажання зруйнувати систему або принаймні зрозуміти, як все влаштовано – ти не обійдешся без людей, які були всередині.

– Якщо узагальнити – у вас були дві лінії рекламних роликів під виборчу кампанію – це трейлери третього сезону “Слуги народу” і відео, які Зеленський сам викладав у Instagram. Чия була ідея підв’язати рекламу “Слуги народу” під вибори?  

– Це цілковита ідея Володимира, яку на початку ніхто не розумів. Всі казали, якщо ми йдемо у політику, це якось несерйозно, принаймні я тоді не розумів це.

Мені здавалося, що це дивно, що це реклама серіалу, як воно буде корелюватися? Де Голобородько, а де Зеленський? Насправді ця ідея таки спрацювала, адже у роликах була і реклама третього сезону, і власне через ці ролики ми могли доносити певні позиції.

Фактично, це перемога креативу над обмеженими ресурсами, коли телеканал їх розміщував в рамках промо телесеріалу. Ця історія працювала і для Youtube, і для Instagram.

 

– Як ви придумали проводити дебати на стадіоні?

– Історію треба розділити. Коли наші противники активно піднімали тему дебатів: “ми хочемо дебати”, Ірина Геращенко хотіла внести закон, щоб зробити їх обов’язковими… Ми розуміли, що наші конкуренти будуть їздити на цій платівці, тому ми відразу готувалися до дебатів.

Але Володимир казав: нам потрібно думати про формат, ми точно розуміли, що це не студія. В кінці березня “Квартал” поїхав Україною з концертами. І пам’ятаю, був концерт у “Дніпро-арені”, ми стояли за кулісами, спустився Володимир і каже: “Я зрозумів, де варто робити дебати. На стадіоні”.

Ще перед першим туром у нас виникла ця історія. Рішення записати відео-запрошення на “Олімпійському” народжувалося вже у цій будівлі (у штабі Зеленського), в обід придумали – вже зранку записали.

–  Ви очікували, що Порошенко погодиться на ваші умови?

– Чесно? На 90% думали, що відмовиться.

– Як Зеленський готувався до дебатів? Нам розповідали, що над ним багато працювали психолог і вчитель української мови.

– Це неправда – ні психолога, ні вчителя тут не було. Українську мову Володимир почав вивчати, здається, роки два тому. Він про це говорив Катерині Осадчій.

Коли почалася активна фаза кампанії, він займався з вчителем. Насправді допомагало оточення – ми намагалися говорити з ним якомога більше українською мовою.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Масштабні анипутінські протести сколихнули усю Росію

До дебатів Зеленський готувався зі своїм штабом. Можна сказати, що він готувався до них впродовж всієї кампанії, тут майже щодня відбувалися експертні наради з усіх можливих питань. І так чи інакше це також прокачка.

Перед самими дебатами Володимир мав просто сісти, самостійно систематизувати інформацію і власне готуватися до запитань опонента.

– На дебати він прийшов “зарядженим” і агресивним – це ви його так налаштували?

– Такої історії, як показують в кіно про бокс, коли є тренер, який налаштовує: “ти маєш порвати” – такого не було. Насправді, якби так все відбувалося, це могло б помішати.

 

– Як ви зараз готуєтеся до інавгурації? Коли взагалі вона буде – до 27 травня чи після?

– Поки що не знаємо. Мені здається, що ЦВК має призначати дату інавгурації (насправді – Верховна Рада – УП). А як готуємося – думаємо про “фішечки”. Зрозуміло, що є офіційна процедура, яку ми поважаємо.

– У Верховну Раду ви прийдете, так?

– Так-так. Ми, до речі, думали, чи можна вивести депутатів у інше місце на інавгурацію, але для цього треба змінювати регламент. Тобто є історичні процедури, які ми повинні поважати і виконувати. А потім – ми ще щось придумаємо.

Ми в процесі обговорення, не хочу розкривати всі секрети. Я думаю, що такої інавгурації ще не було. Можу сказати, що щось буде цікаво.

– Забув запитати: ви були у ніч виборів у штабі, коли Трамп дзвонив до Зеленського?

– Так. Але при самій розмові не був.

– Але ви бачили реакцію Зеленського.

– Ми перелякалися, що це пранк.

– Трамп на мобільний дзвонив?

– Вони якось зв’язувалися через Баканова. Перша реакція… Ну, уяви, дзвонить Трамп… Кажуть: дзвонить Трамп, хоче поспілкуватися. Ми такі: “класно”, така чисто людська реакція. “Але це точно Трамп? Точно він?”. Слава Богу, що все нормально.

– Коли ви плануєте представити команду? Президент має право пропонувати свого керівника СБУ, генпрокурора, міністра оборони і МЗС, начальника генштабу і так далі. Коли ви покажете суспільству свої кандидатури?

– Як тільки команда зайде в Адміністрацію президента, з’явиться доступ до певної інформації.

– Тобто до інавгурації цих прізвищ не назвете?

– Так. Ми не можемо назвати голову СБУ чи, наприклад, генпрокурора, тому що одна справа – назвати цю людину, а інша – призначити. Ми зараз не маємо ресурсів повноцінно перевірити людей так, як це повинно бути – перевірити, чи є в них родичі в Росії, який їхній бекграунд, яка реальна їхня біографія.

В тому числі, нам здається, що повинна бути перевірка не лише спецслужб, але й з боку громадськості. Сьогодні громадські активісти користуються в суспільстві великим рівнем довіри і знаходять скелети у шафі краще, ніж будь-хто. Тому коли буде повноцінна перевірка, тоді цих людей можна буде називати.

– До речі, ви хотіли переносити Адміністрацію президента, але вам все одно доведеться заїжджати на Банкову.

– Ми хотіли не заїжджати на Банкову. Я не знаю, як воно врешті буде, але зараз нам кажуть, що це досить дорого, є ряд дуже складних речей, які пов’язані зі спецзв’язком, безпекою. Тому поки що нам кажуть, що це неможливо.

Підписуйтесь на наш Телеграм канал, там багато шокуючого контенту, який не можна подавати більше ніде t.me/iprostir ну і плюс свіжі новини.

Be First to Comment

Залишити відповідь